Ana sayfa Vergi Oturma izni olan yabancılar Türkiye’de ticari faaliyette bulunabilir mi?

Oturma izni olan yabancılar Türkiye’de ticari faaliyette bulunabilir mi?

294
0

Türkiye’de süresiz oturum izni olan bir Yunan vatandaşı Türkiye’de 2.sınıf vergi mükellefi olmak istemektedir. Bunun için çalışma izni alması gerekir mi?

Sosyal güvenlikle ilgili ilişkin kazanılmış haklar saklı olup, bu tür hakların kullanımında ilgili kanunlarda bulunan hükümlere tabi olurlar. Bu kişilerin, Türkiye’deki seyahat, çalışma, ticari faaliyet, miras, ikamet, yatırım, menkul ve gayrimenkul satın alma ile ilgili işlemleri, ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından Türk vatandaşlarına uygulanan mevzuata göre yürütülür.

Yabancı işçi çalışma izni işlemleri için meslek mensupları kendi müşterileri veya müşterisi olmayan firmalara hizmet verebilir mi?

Meslek mensubu herkese hizmet verebilir. Hizmet verdiği vergi mükelleflerine düzenlenecek makbuzda % 20 GV stopajı ve KDV hesaplanır.


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here