Ana sayfa Vergi Menkul Kıymet Alım-Satımından Zarar Etmeniz Halinde Tevkifat Matrahını Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

  Menkul Kıymet Alım-Satımından Zarar Etmeniz Halinde Tevkifat Matrahını Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

  695
  0

  MENKUL KIYMET ALIM-SATIMININ BİR KISMININ ZARARLA SONUÇLANMASI HALİNDE TEVKİFAT MATRAHI NASIL HESAPLANIR?
  1-
  Alım-satıma konu menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracının aynı türden olması kaydıyla, 3 aylık dönem içerisinde yapılan işlemlerin bir kısmının zarar bir kısmının kar ile sonuçlanması halinde zararlar karlardan mahsup edilmek suretiyle tevkifat matrahı tespit edilecektir.
  2- 3 aylık dönem sonucunun zarar olması halinde bu zarar izleyen 3 aylık döneme takvim yılı aşılmamak kaydıyla devredilecektir.
  3- Takvim yılının son 3 aylık döneminde oluşan zarar tutarının izleyen takvim yılına aktarılması mümkün olmayacaktır.

  Kaynak: Gelir Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here