Ana sayfa Çalışma Hayatı Kısa çalışma ödeneğinde geçen süreler işsizlik maaşı alınacak süreden düşer mi?

  Kısa çalışma ödeneğinde geçen süreler işsizlik maaşı alınacak süreden düşer mi?

  Kısa çalışma süreleri işsizlik maaşından (ödeneğinden) düşer mi?

  232
  0

  Mükellefimin çalışanı 12.06.2017 tarihinde işe girmiş olup 01.04.2020 tarihinden itibaren 31.03.2021 tarihine kadar Kısa Çalışma Ödeneği almıştır. İlgili personel işten çıkması halinde işsizlik maaşına hak kazanabilir mi?

  Kısa çalışma ödeneği olarak yapılan ödemeler işsizlik ödeneği süresinden düşülmektedir.

  Ancak, mahsup edilip edilmeyeceğini belirlemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

  Bununla birlikte; Covid-19 nedeni ile yapılan kısa çalışma ödemeleri işsizlik ödeneği süresinden mahsup edilmemektedir.

  1 Aralık’ta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile kısa çalışma ödeneği işsizlik ödeneği sürelerinden düşmeyecektir.

  Böylece, kısa çalışma ödeneği alanlar işsizlik maaşından tam olarak yararlanılabilecektir.

  Ancak 03 kodu istifa ile çıkışta işsizlik maaşı alınamamaktadır.

  Kısa çalışma yaptırdığımız asgari ücretli 5 personel var. Bu personellerden 2021-Mart ayı için hiç vergi kesintisi yapılmadı. Muhtasar beyannamede işçileri bildirirken beyannamenin vergi bildirimi kısmında çalışan işçi sayısını alanına 5 kişi olarak bilgi girmeli miyiz?

  İşçiler Muhaphb nin sgk kısmında kazanç sıfır olarak yer almakta ise muhtasar kısmında da 0 kazanç sıfır vergi olacağı için bildirilmemelidir.


  Kaynak: İsmmmo
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir.Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here