Ana sayfa SGK İşverenin yanında çalıştırdığı 1’nci derece akrabaları SGK teşviklerinden faydalanabilir mi?

    İşverenin yanında çalıştırdığı 1’nci derece akrabaları SGK teşviklerinden faydalanabilir mi?

    41
    0

    Eşim part tıme ofisimde çalışmaktadır. Ödemiş olduğum brüt ücret ve işveren paylarını gelir vergisi kanununa göre gider olarak indirim yapılabiliyor muyum?

    GVK 41/2. maddesine göre eş ve çocuklara ödenen ücretler gider yazılamaz.

    GELİR VERGİSİ KANUNU

    Aşağıda yazılı ödemelerin gider olarak indirilmesi kabul olunmaz.

    1. Teşebbüs sahibi ile eşinin ve çocuklarının işletmeden çektikleri paralar veya aynen aldıkları sair değerler (Aynen alınan değerler emsal bedeli ile değerlenerek teşebbüs sahibinin çektiklerine ilave olunur.)
    2. Teşebbüs sahibinin kendisine, eşine, küçük çocuklarına işletmeden ödenen aylıklar, ücretler, ikramiyeler, komisyonlar ve tazminatlar;

    İşletme defterine tabi olan bir mükellef eşi ve çocuğunu yanında SGK’lı olarak çalıştırabilir mi?

    Mirasçının işe devam etmesi halinde e-Fatura ve e-Defter kullanımı

    Gelir vergisi mükellefleri ödemiş oldukları BAĞ-KUR ödemelerini geçici vergi beyannamesinde indirim konusu yapabilir mi?

    Bir mükellefim kardeşi ve eşini işe aldı. Sigortalı teşvik sorgulaması yaptığım zaman 6111 sayılı teşvikten yararlanıyor. Sorum şu ki 1.dereceden akrabalar bu teşvikten yararlanması sorun teşkil eder mi?

    Sigortalı Yönünden 6111 Teşvikini Değerlendirecek Olursak; 

    01/03/2011 ila 31/12/2020 tarihleri arasında işe alınmış olmalı, 

    18 yaşından büyük olmalı, 

    İşe alındığı tarihten önceki 6 aylık dönemde işsiz olmalı, 

    Ortalama sigortalı sayısına ilave çalıştırılmalı. 

    Kadın sigortalılar açısından öncelikli olarak 18 yaşından büyük olma şartı aranırken, teşvikten faydalanılacak erkek sigortalı için 18-29 yaş şartı aranmaktadır. 2

    9 yaşından büyük erkek sigortalılar için İŞKUR kaydı aranmakla birlikte 6 ay süre ile yine teşvik imkanı getirilmiştir.


    Kaynak: ismmmo,GİB
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here