Ana sayfa Muhasebe İşletmeler defter beyan sistemine faaliyetinden önce almış oldukları özel araçlarını nasıl kayıt...

  İşletmeler defter beyan sistemine faaliyetinden önce almış oldukları özel araçlarını nasıl kayıt edebilir?

  64
  0

  Serbest meslek mensubu mükellefimin önceki yıllarda almış olduğu ve halen kullanmakta olduğu araç defter beyan sisteminde gözükmemektedir. Dolayısıyla hiçbir giderini kullanamamaktayız. Bu aracın noter satış sözleşmesi yok. Bulamıyorlar. Kayıtlarımıza nasıl alabiliriz veya nasıl bir yol izlemeliyiz?

  Vergi dairesine özel aracı mesleki faaliyette kullanacağına ilişkin bilgi verilir.

  Emsal bedeli ile (Bilinmiyor ise Kasko bedeli) DBS giriş yapılır. Önceden sahip olunan Özel araç için Noter sözleşmesi veya Gider pusulasına gerek yoktur.

  Basit usul ve 2. sınıf işletme, aynı şekilde ticari ve tasarruf mevduatı açmak zorunda mı?

  Basit usulde de İşletme esası da TDHP göre defter tutulmadığı için için banka kaydı olmaz.

  Bilanço esasına göre defter tutulması halinde ticari ve şahsi mevduatlar ayrılması gerekir


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here