Ana sayfa Dünya Gürcistan’da yıllık enflasyon %6,4 oldu

Gürcistan’da yıllık enflasyon %6,4 oldu

199
0

Gürcistan’da yıllık enflasyon %6,4 oldu

Gürcistan Ulusal İstatistik Ofisi’nin yayınladığı verilere göre, Ocak 2020’de Tüketici Fiyat Endeksi bir önceki aya kıyasla %0,7 oranında artarken, yıllık enflasyon %6,4 olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönemde tütün içermeyen enflasyon oranı bir önceki aya göre %0,6 olurken, fiyatlar bir önceki yılın aynı ayına göre %5,9 oranında artmıştır. Yıllık çekirdek enflasyon ile ilgili olarak, fiyatlar %4,4 oranında artarken, tütün içermeyen yıllık çekirdek enflasyon %3,4 olmuştur.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubu fiyatları %2,3 oranında artarak aylık enflasyonun toplamına 0,76 yüzde puanı katkıda bulunmuştur. Grup içinde fiyatlar aşağıdaki alt gruplar için daha yüksekti: sebzeler (%8,6), süt, peynir ve yumurta (%6,1), sıvı ve katı yağlar (%4,2), meyve ve üzümler (%3,0), kahve, çay ve kakao (%0,6), et (%0,4). Ayrıca maden suları, alkolsüz içecekler, meyve ve sebze suları için fiyatlar düştü (%-1,2).


Kaynak: Gürcistan Ulusal İstatistik Ofisi / Link: https://www.geostat.ge/en/single-news/1750/inflation-rate-in-georgia-january-2020
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here