Ana sayfa Muhasebe Gider pusulası ile alınan ticari aracın satışında uygulanacak KDV oranı ne olmalıdır?

  Gider pusulası ile alınan ticari aracın satışında uygulanacak KDV oranı ne olmalıdır?

  61
  0

  Gider pusulası ile alınan ticari araçların satışında kdv oranı %18 mi olmalıdır?

  Düzenlenecek faturada % 18 KDV uygulanır.

  1 Mayıs itibariyle SMMM ofisi açtım. Daha öncesinde adıma kayıtlı olan binek clio aracımı da işim ile ilgili kullanacağımdan dolayı vergi dairesine izahını yaparak aracı isimde kullanacağıma dair dilekçe verdim. Bu aracı şimdi dbs ye piyasa fiyatlarına göre kaydedebilir miyim?

  Kasko değeri baz alınarak piyasa fiyatı ile kayıtlara alabilirsiniz.

  Amortisman ayrımı için FAYDALI ÖMÜR Kuralına göre aracın model yılına göre amortisman ayırabilirsiniz. Faydalı ömrü dolmuş ise (5 yıl) amortisman ayrılmaz.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here