Ana sayfa Dünya Fransa’da tüketici fiyat endeksinin Ocak 2020’de %1,5 oranında artacağı öngörülmekte

Fransa’da tüketici fiyat endeksinin Ocak 2020’de %1,5 oranında artacağı öngörülmekte

209
0

Fransa’da tüketici fiyat endeksinin Ocak 2020’de %1,5 oranında artacağı öngörülmekte

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü’nün (INSEE) yayınladığı verilere göre, Fransa’da Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), ay sonunda yapılan geçici tahmine göre, bir önceki ayda olduğu gibi Ocak 2020’de de %1,5 artmalıdır. Enflasyon istikrarlı olmalı: Enerji fiyatlarındaki hızlanma, hizmet, gıda ve tütün fiyatlarındaki daha düşük bir dinamizm ve üretilen malların fiyatlarında biraz daha belirgin bir düşüşle dengelenmelidir.

Bir ay boyunca, tüketici fiyatları bir önceki ayda %+0,4’ten sonra %0,4 düşmelidir. Üretilen ürün fiyatları kış satışları nedeniyle keskin bir şekilde düşecek ve petrol ürünleri fiyatları sonrasında enerji fiyatları da düşüşe geçecektir. Hizmet fiyatları, taşımacılık hizmet fiyatlarındaki mevsimsel gerileme nedeniyle Ocak ayında düşüş kaydedecektir. Ayrıca, gıda fiyatlarının bir önceki aya göre daha az yükseleceği tahmin edilmektedir. Son olarak, tütün fiyatları biraz artacaktır.

Bir önceki yıla kıyasla, Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi, Aralık ayında olduğu gibi %1,6 oranında artmalıdır. Bir ay içinde, bir önceki ayın %+0,5’lik oranından sonra %0,5 geri düşeceği tahmin edilmektedir.


Kaynak: Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü (INSEE) / Link: https://www.insee.fr/en/statistiques/4300288#consulter
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here