Ana sayfa Vergi KDV mükellefiyeti olmayan firmalar kendilerine düzenlenen KDV’li faturaları kayıtlarına nasıl alır?

KDV mükellefiyeti olmayan firmalar kendilerine düzenlenen KDV’li faturaları kayıtlarına nasıl alır?

65
0

Nakliyeci mükellefimin düzenlediği KDV’siz trafik cezası faturası hangi hesap kodunda takip edilecek ve KDV beyannamesinde bildirimini yapılacak mıdır?

KDV konusuna girmeyen işlemler KDV beyannamesinde yer almaz.

 

TJK ganyan bayii mükellefim var. KDV mükellefiyeti yok. Mükellefime kesilen alış faturalarındaki KDV’yi muhasebe kayıtlarına alırken, gider olarak mı kayda almam gerekir, yoksa KKEG olarak mı kaydetmek gerekir?

KDV mükellefi olmayanların mal ve hizmet alışlarında ödedikleri KDV’si gider olarak kayıtlara alınır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here