Ana sayfa Çalışma Hayatı Eylül ayında personelimizi işten çıkartabilir miyiz?

    Eylül ayında personelimizi işten çıkartabilir miyiz?

    112
    0

    KÇÖ veya NÜD‘den hiçbir şekilde faydalanmayan bir işyerinde, bir personelimizi işten eylül ayında çıkarabilir miyiz?

    Fesih yasağı tüm işyerleri için geçerlidir.

    4 kod Belirsiz süreli İş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi yasak kapsamındadır.

    İki personelimizin tazminatlarını ödeyerek hangi sgk çıkış kodu ile çıkışlarını yapılabiliriz? 23-24-25 nolu çıkış kodları kullanılabilir mi? Ya da arabuluculukta istifa etmesi şeklinde çıkışı yapılabilir mi?

    İstifa halinde fesih yasağı kapsamına girmeyeceklerdir.


    KÇÖ kapsamında çalışan bir kişi işveren tarafından çıkarılabilir mi? İhbar öneli verilebilir mi?

    Eğer fesih yasağı kapsamında olan nedenlerle ise; 25/II gibi çıkarılabilir ve ihbar öneli de sebebine göre uygulanır. 25/II ise ihbarsız olmalıdır.

    İşten çıkartma yasağı kapsamına giren durumlar nelerdir?

    Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi

    Belirsiz süreli İş sözleşmesinin işveren tarafından haklı sebep bildirilmeden feshi

    Toplu işçi çıkarma

    Diğer nedenler

    Disiplin kurulu kararı ile fesih

    İşveren tarafından zorunlu nedenlerle ve tutukluluk nedeniyle fesih

    İşveren tarafından sağlık nedeni ile fesih

    Borçlar Kanunu, Sendikala Kanunu, Grev ve Lokavt Kanunu kapsamında kendi istek ve kusuru dışında fesih

    4046 sayılı Kanunun 21. maddesine göre özelleştirme nedeni ile fesih

    İşyerinin devri, işin veye işyerinin niteliğinin değişmesi nedeniyle fesih

    İşten çıkartma yasağı kapsamında olmayan durumlar nelerdir?

    KOD-İşten çıkış nedeni

    2- Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi

    3- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi (istifa)

    5- Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi

    8- Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle

    9- Malulen emeklilik nedeniyle

    10- Ölüm

    11- İş kazası sonucu ölüm

    12- Askerlik

    13- Kadın işçinin evlenmesi

    14- Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması

    16- Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli

    17- İşyerinin kapanması

    18- İşin sona ermesi

    19- Mevsim bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır. Tekrar başlatılmayacaksa “4’’ nolu kod kullanılır)

    20- Kampanya bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır. Tekrar başlatılmayacaksa “4’’ nolu kod kullanılır)

    21- Statü değişikliği

    23- İşçi tarafından zorunlu nedenle fesih

    24- İşçi tarafından sağlık nedeniyle fesih

    25- İşçi tarafından işverenin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih

    29- İşveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih

    30- Vize süresinin bitimi (İş akdinin askıya alınması halinde kullanılır. Tekrar başlamayacaksa “4” no.lu kod kullanılır).

    33- Gazeteci tarafından sözleşmenin feshi

    35- 6495 SK nedeniyle devlet memurluğuna geçenler

    36- KHK ile işyerinin kapatılması

    37- KHK ile kamu görevinden çıkarma

    38- Doğum nedeniyle ayrılma

    39- 696 KHK ile kamu işçiliğine geçiş

    40- 696 KHK ile kamu işçiliğine geçirilmesi sebebiyle çıkış

    41- Re’sen işten ayrılış bildirgesi düzenlenenler


    Kaynak: İSMMMO
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here