Ana sayfa Ekonomi Euro Bölgesi ikinci çeyrekte yüzde 0,4 büyüdü

Euro Bölgesi ikinci çeyrekte yüzde 0,4 büyüdü

489
0

Euro Bölgesi ikinci çeyrekte yüzde 0,4 büyüdü

Euro Bölgesi, bu yılın üçüncü çeyreğinde, bir önceki deöneme kıyasla yüzde 0,4 oranında büyüdü.

Daha önce bu dönemdeki büyüme oranını yüzde 0,3 olarak açıklayan Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) Euro Bölgesi’nin beklenenin ötesinde bir büyüme kaydettiğini belirterek Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’daki artışı yüzde 0,4 olarak değiştirdi.

Haziran ayında sanayi üretiminin düşüş göstermesine rağmen Euro Bölgesi bir önceki yıla göre ise yüzde 2.2 büyüdü.

Söz konusu büyümede Avrupa Birliği’nin (AB) lokomotif ülkesi Almanya’nın yüzde 0.5 oranında büyüme kaydetmesinin etkili olduğu belirtildi. Bölgenin beşinci büyük ekonomisi Hollanda’nın ise yüzde 0.7 büyüme göstermesi dikkat çekti.

AB ekonomisindeki büyüme beklentileri dünyanın en büyük beşinci ekonomisi İngiltere’nin 29 Mart 2017’de Lizbon Anlaşması’nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini (Brexit) resmen başlatmasıyla düşük tutuluyordu.


Kaynak:Euronews
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here