Ana sayfa Ekonomi Çin’den ABD’ye 16 milyar dolarlık vergi hamlesi

Çin’den ABD’ye 16 milyar dolarlık vergi hamlesi

484
0

Çin’den ABD’ye 16 milyar dolarlık vergi hamlesi

Dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasındaki ticaret savaşlarında Asya ülkesinden yeni vergi hamlesi geldi.

Pekin yönetimi, toplamda 16 milyar dolar değerindeki Amerikan ürünlerine yüzde 25 ek vergi uygulayacağını açıkladı. Çelik, otomobil ve ilaç gibi birçok sektöre ait ürünler ek vergilerden etkilenecek. Fakat ülkenin haziran ayında yayımladığı taslak listenin aksine, çarşamba günü açıklanan son listede ham petrol bulunmuyor.

Toplamda 333 kategoride ürünün etkileneceği vergiler, 23 Ağustos tarihinden itibaren geçerli olacak.

‘Makul olmayan bir uygulama’

Çin Ticaret Bakanlığı, resmi internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamayla, ABD’nin ek vergilerini “makul olmayan bir uygulama” olarak değerlendirdi.

Washington daha önceki listelere ek olarak, fazladan yüzde 25 vergi alacağı 16 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürünlerin listesini salı günü yayımlamıştı. Bu vergiler de 23 Ağustos tarihinde yürürlüğe girecek.

ABD ile Çin arasında başlayan ve dünya kamuoyunda ‘ticaret savaşları‘ olarak tabir edilen yeni gümrük tarifeleri Trump yönetiminin 23 Mart’ta ithal çelik ve alüminyuma yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başlamıştı.


Kaynak:Euronews
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here