Ana sayfa Dünya Dünya’da hazırgiyim, moda ve tekstil sektörü petrol endüstrisinden sonra küresel düzeyde en...

  Dünya’da hazırgiyim, moda ve tekstil sektörü petrol endüstrisinden sonra küresel düzeyde en çok kirliliğe yol açan sektör olarak belirlendi

  66
  0

  Hazırgiyim ve Moda Sektörü Küresel Atık İstatistikleri

  Hazırgiyim ve moda sektörünün küresel düzeyde Pazar değerinin toplam 3 trilyon dolar olduğu belirtilmektedir. Bu değer küresel GSYH’nin yüzde 2’sini oluşturmaktadır.

  Dünya hazırgiyim ve moda pazarının yüzde 75’i Avrupa, ABD ve Japonya’da bulunmaktadır.

  Güncel verilere göre dünya hazırgiyim ve moda sektöründe yaklaşık 75 milyon çalışan istihdam edilmektedir.

  Hazırgiyim, moda ve tekstil sektörünün petrol endüstrisinden sonra küresel düzeyde en çok kirliliğe yol açan sektör olduğu belirtilmektedir.

  BM verilerine göre küresel düzeyde hazırgiyim ve tekstil sektörü dünya greenhouse gaz emisyonlarının % 10’unu üretmektedir.

  Dünya genelinde en büyük hazırgiyim ithalatçısı ABD olup, ABD’de satılan hazırgiyim ürünlerinin yüzde 40’ı Çin’den ithal edilmektedir.
  2000 yılıyla 2014 yılı arasındaki dönemde, dünya hazırgiyim üretimi ikiye katlanmış olup, ortalama tüketici 15 yıl öncesine göre yüzde 60 daha fazla tüketim yapmaktadır.

  Küresel atık su üretiminin yüzde 20’si hazırgiyim ve tekstil sektörü tarafından yapılmaktadır.

  Pamuk tarımı dünya ekilebilir tarım alanlarının sadece yüzde 3’ünü oluşturmasına karşın, küresel düzeyde böcek ilacı kullanımının yüzde 24’ünden ve tarım ilacı kullanımının yüzde 11’inden sorumludur.

  Tek bir tişört ve bir çift kot pantolon için gerekli olan 1 kg pamuğun üretilmesi için 20 bin LT su gereklidir.

  Hazırgiyim ve tekstil sektörü Çin’de en çok atık su üreten 3 sektörden biridir ve her gün 2,5 milyar ton atık su üretmektedir.

  Hazırgiyim ve konfeksiyon üretiminde kullanılan kumaşların yüzde 15’i fireye gitmektedir.

  Sadece Hong Kong’da her gün 253 ton tekstil firesi çöpe gitmektedir.

  Dünya ortalamasına göre her tüketici yılda ortalama 32 kg ayakkabı ve giysiyi çöpe atmaktadır.

  Her yıl çöpe giden ayakkabı ve kıyafetlerin yüzde 95’inin geri dönüştürülmesi mümkündür.

  Geri dönüştürülmüş her 1 kg pamuk, 20 bin LT su tasarrufu sağlamaktadır.

  Dünyanın en büyük kullanılmış giysi ihracatçısı ABD’dir ve yılda ortalama 460 milyon kg kullanılmış kıyafet ihraç etmektedir.

  Dünya nüfusunun yüzde 70’i kullanılmış kıyafet giymektedir.

  İngiltere’de tüketicilerin dolabında henüz giyilmemiş 46,7 milyar dolar değerinde kıyafet olduğu tahmin edilmektedir.


  Kaynak: İHKİB
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here