Ana sayfa Vergi Gerçek kişilerden kiralanan araç kiralarında stopaj ve KDV uygulaması yıl sonuna kadar...

  Gerçek kişilerden kiralanan araç kiralarında stopaj ve KDV uygulaması yıl sonuna kadar nasıl uygulanacaktır?

  94
  0

  Şirket vergi mükellefi olmayan birinden araç kiralanmıştı. Kdv2 ile % 18 kdv ve muhtasar byn ile % 20 stopajını beyan ediyorduk. 31 temmuzda oranları düşen işyeri kira stopaj ve kdv karşısında durumu ne olacaktır?

  Araç kiralamasında GV Stopajı % 10, KDV oranı % 18 olarak hesaplanacaktır.

  Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 31.12.2020 tarihine kadar kira stopaj oranları %10’a düşürüldü. Kira kontratında aylık brüt kira 3.000 TL olan işyeri için kira stopajını yine 3.000 TL üzerinden mi hesaplayacağız?

  3.000 TL BRÜT kiradan % 10 GV stopajı yapılır. (3.000-300) = 2.700 TL 

  Mal sahibine ödenecek NET HESAPLAMASINDA STOPAJ FORMÜL Net bölü 0.90 3.000 /0.90 = 3.333.-TL BRÜT KİRA 3.333 % 10 = 333.-TL GV STOPAJ


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here