Ana sayfa Duyurular Deri ve deri ürünleri ihracatında 2020 yılı Ocak-Eylül döneminde en önemli ihracat...

Deri ve deri ürünleri ihracatında 2020 yılı Ocak-Eylül döneminde en önemli ihracat pazarı %11,1 düşüş oranı ile Almanya oldu

116
0

Belli Başlı Pazarlarımızda Deri ve Deri Ürünleri İhracatımızdaki Gelişmeler

Deri ve deri ürünleri ihracatımızda 2020 yılı Ocak-Eylül döneminde en önemli ihracat pazarımız, %11,1 düşüş oranı ile Almanya olmuştur. Bu dönemde Almanya’ya yapılan ihracatımız 83,7 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Almanya’nın Türkiye deri ve deri ürünleri ihracatından aldığı pay %8,5 olarak hesaplanmaktadır.

2020 yılının Ocak-Eylül döneminde %7,8 payı ile ikinci en önemli ihracat pazarımız Rusya olmuştur. Rusya’ya ülkemizden, geçen yılın aynı dönemine kıyasla %45,1 düşüş oranı ile 77 milyon dolarlık deri ve deri ürünleri ihracatı gerçekleştirilmiştir.

İtalya’ya 2020 yılı Ocak-Eylül döneminde 60,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiş ve bu değer ile İtalya 3. sırada yer almıştır. Bu ülkeye yönelik ihracatımız 2020 yılı Ocak-Eylül dönemine kıyasla %36,2 oranında düşmüş ve İtalya’nın deri ve deri ürünleri ihracatımızdan aldığı pay %6,2 olarak hesaplanmıştır.

2020 yılı Ocak-Eylül döneminde Türkiye’den en çok deri ve deri ürünleri ihracatı yapılan ilk 10 ülke arasında İspanya’ya %3,8, Hollanda’ya ise %13,4 oranında ihracat artışı kaydedilmiştir.

Ülke Grupları Bazında Deri ve Deri Ürünleri İhracatımızdaki Gelişmeler

Ülke grupları açısından değerlendirildiğinde, % 44,3’lük payıyla en önemli ihracat pazarımız konumunda olan Avrupa Birliği’ne yapılan ihracat, 2020 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine oranla % 17,9 oranında düşüş göstererek 437,5 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Bu dönemde Eski Doğu Bloku Ülkelerine yapılan ihracatımızda %32,2 oranında düşüş kaydedilmiş, sektörümüzün toplam ihracatından %15,2 oranında pay alarak 150,5 milyon dolar değerinde gerçekleşmiştir.

Aynı dönemde Ortadoğu ülkelerine yönelik deri ve deri mamulleri ihracatımızda %29,2 düşüş ile 137 milyon dolar olarak kaydedilmiştir. Bu ülkelere yapılan deri ve deri ürünleri ihracatımız, toplam deri ve deri ürünleri ihracatımızın %13,9’unu oluşturmaktadır.

Deri ve deri ürünleri ihracatımızda diğer önemli pazarlarımızdan olan Afrika ülkelerine yapılan ihracat, bu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine oranla %6 düşüş yaşayarak yaklaşık 101,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu ülke grubunun Türkiye toplam deri ve deri ürünleri ihracatındaki payı ise %10,3 olarak kaydedilmiştir.

2020 yılı Ocak-Eylül döneminde Asya ve Okyanusya ülkelerine yönelik ihracatımız ise %29,2 oranında düşerek 73,8 milyon dolar olarak gerçekleşmiş, bu ülkelerin toplam ihracatımız içerisindeki payı ise %7,5 olmuştur.


Kaynak: İDMİB
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here