Ana sayfa Çalışma Hayatı Cumartesi Çalışma Günüdür!

  Cumartesi Çalışma Günüdür!

  1750
  0

  1- Çalışma süresi nedir?
  Kısaca çalışma süresi, işçinin çalıştırıldığı işte geçirdiği sürelere denilmektedir.

  2- Çalışma süresi günlük, haftalık ve aylık kaç saattir?
  Çalışma süresi genel olarak aksi belirtilmediği sürece,
  – Günlük 7,5 saat,
  – Haftalık 45 saat,
  – Aylık 225 saattir

  3- Yer altı ve maden işlerinde çalışma süreleri kaç saattir?
  Yer altı maden işlerinde çalışan işçilerin çalışma süresi, günde en çok 7,5 saat, haftada en çok 37,5 saattir.

  4- Normal çalışma süresi ne şekilde değişiklik gösterebilir?
  Tarafların anlaşmasına bağlı olarak haftalık normal çalışma süresi, işyerlerinde haftanın çalışılan günlerine günde 11 saati aşmamak şartı ile farklı şekilde dağıtılabilir.

  Fakat bu uygulamada iki aylık süre için işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz.

  ** Denkleştirme süresi toplu iş sözleşmeleri ile 4 aya kadar arttırılabilir.

  ** Turizm sektöründe 4 aylık süre içinde işçinin haftalık ortalama çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresini aşamaz; denkleştirme süresi toplu iş sözleşmeleri ile 6 aya kadar artırılabilir.

  ** Çalışma süreleri uygulama şekilleri, Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikler ile düzenlenir.

  Kaynak: 4857 sayılı İş Kanunu (Md.63)

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here