Ana sayfa Ülkeler Çin Afrika’da 60 milyar dolarlık yatırım paketi açıkladı

Çin Afrika’da 60 milyar dolarlık yatırım paketi açıkladı

482
0
Çin Afrika’da 60 milyar dolarlık yatırım paketi açıkladı

Çin Halk Cumhuriyeti, Afrika ülkeleri ile ekonomik ve ticari işbirliği kapsamında Afrika kıtasında 60 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Çin böylece Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Fransa ve Hindistan’ı geride bırakarak Afrika kıtasının en büyük ticari partneri haline gelmiş oldu.

Konuyla ilgili açıklamayı Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Pekin’de düzenlenen Çin-Afrika İş Birliği Forumu’nda (FOCAC) Çin devlet televizyonunda canlı yayınlanan konuşmasında yaptı.

Cinping, söz konusu yatırım tutarına, Çinli finans kurumları ve şirketlerin Afrika ülkelerindeki yatırım, ticaret ve proje finansmanları ile doğrudan hükümet yardımlarının da dahil olduğunu söyledi.

Çin Afrika’dan tahvil ihracatına kolaylık sağlayacak

Cinping ayrıca Afrika ülkelerinden özellikle imalata yönelik ürün ithalatını artıracaklarını, Afrikalı finans kuruluşlarının tahvil ihracına da kolaylık sağlayacaklarını söyledi.

Çin’in, yatırım miktarını 2015 yılında düzenlenen Çin-Afrika İş Birliği Forumu’nda açıkladığı miktarda sabit tutması dikkat çekti. Oysa 2015 yılında, bu miktarı, bir önceki forumun yapıldığı 2012 yılında açıkladığı miktarın üç katına çıkarmıştı.

147 milyon dolarlık acil yiyecek yardımı ve tarım uzmanları gönderilecek

Çin devlet başkanı bu dönemdeki yatırımlar konusunda detaylı bilgi vermedi ancak önümüzdeki üç yıl boyunca Çinli şirketlerin Afrika’daki doğrudan yatırımlarının 10 milyar doları bulmasını planladıklarını ve yatırımların sekiz bölgede olacağını belirtti.

Çin ilk planda kıtaya 147 milyon dolarlık acil yiyecek yardımı yapacak ve 500 tarım uzmanını Afrika ülkelerinde görevlendirecek.

IMF Afrika ülkelerini borçlanma konusunda uyardı

Çin-Afrika İş Birliği Forumu’nun kurulduğu 2000 yılından bugüne kadar Afrika ülkeleri Çin’e toplam 130 milyar dolar borçlanırken borçların çoğunluğu altyapı projelerinin finansmanı için kullanıldı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Afrika ülkelerini borç krizi konusunda uyararak bu kıtadaki düşük gelirli ülkelerin yüzde 40’ının 2018 yılının ilk ayı itibarıyla yüksek risk veya alarm seviyesinde olduğunu duyurmuştu


Kaynak: EuroNews
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Çin’den Orta Doğu’ya milyarlarca dolarlık kredi ve yardım paketi

Euro Bölgesi Borç Krizinde Yeni Dönem!!!

Derneklere Yapılan Bağış ve Yardımlar Gelir ve Kurumlar Vergisinden İndirim Konusu Yapılabilir mi?

Bağış ve Yardımların Ne Kadarını Vergiden Düşebilirsiniz?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here