Ana sayfa İstatistik Çekya’da ortalama aylık brüt ücret %6,9 arttı

Çekya’da ortalama aylık brüt ücret %6,9 arttı

235
0

Çekya’da ortalama aylık brüt ücret %6,9 arttı

Çekya İstatistik Ofisi’nin yayınladığı verilere göre, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde, Çekya’da ulusal ekonomide tam zamanlı eşdeğer (FTE) çalışan başına ortalama brüt aylık nominal ücret, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %6,9 arttı. Reel anlamda, %4,0 oranında büyüdü. Ortalama ücret değeri 29.549 CZK’idi (Çek Korunası).

2019 yılının üçüncü çeyreğinde, FTE çalışanlarının ülke ekonomisindeki ortalama brüt aylık nominal ücreti 33.697 CZK’dir. Tüketici fiyatları bu dönemde %2,8 artarken, ücretler reel olarak %4,0 artmıştır. Ücret hacmi %7,0, çalışan sayısı ise %0,1 arttı.

Önceki çeyreğe kıyasla, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde mevsimsellikten arındırılmış ortalama ücret %1,6 oranında artmıştır.


Kaynak: Çekya İstatistik Ofisi/ Link: https://www.czso.cz/csu/czso/ari/average-wages-3-quarter-of-2019
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here