Ana sayfa Muhasebe Borç ve alacak dekontları hangi durumda düzenlenebilir? 

  Borç ve alacak dekontları hangi durumda düzenlenebilir? 

  Grup firmasındaki başka bir firmaya yanlışlıkla düzenlenen fatura dekontla düzeltilebilir mi?, Borç dekontu hangi hallerde düzenlenir?, Alacak dekontu hangi hallerde düzenlenir?, Fatura düzeltmeleri borç veya alacak dekontu ile yapılabilir mi?,

  132
  0

  Alacak ve borç dekontları hangi durumlarda kullanılabilir?

  Borç Dekontu; 

  1. Bir işletmenin başka bir işletmeyi, belli bir nedenle borçlandırdığını gösteren belge. 
  2. Müşteri hesabına bir borç kaydı yapıldığını bildiren belge 

  Alacak Dekontu

  1. Bir işletmenin başka bir işletmeyi belli bir nedenle alacaklandırdığını gösteren belge. 
  2. Müşteri hesabına bir alacak kaydı yapıldığını bildiren belge.

  Alacak ve borç dekontların kullanımı alanları genel olarak nasıldır? 

  Şirketler birbirlerine borç veya alacak dekontu düzenleyebilir mi? 

  Örneğin A tedarikçi şirketi yanlışlıkla bizim B şirketimiz yerine C şirketimize Fatura düzenlemiş bizim C şirketimiz bu faturayı kabul edip işleme almış fakat ödemeyi B şirketimiz yapmış. C şirketimiz bunu iade faturası ile düzeltebiliri fakat bunun dışında başka bir seçenek var mıdır? A şirketi C şirketine alacak dekontu düzenleyip sonra da B şirketimize fatura düzenleyerek de düzeltme yapma imkânı var mıdır?

  Yanlış düzenlenen faturalar dekont ile düzeltilemez. İptal veya iade faturası ile düzenlenir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here