Ana sayfa Haberler Belçika Merkez Bankası Büyüme Tahminini Düşürdü

Belçika Merkez Bankası Büyüme Tahminini Düşürdü

63
0
Belçika Merkez Bankası Büyüme Tahminini Düşürdü

Belçika Merkez Bankası, Avro Bölgesinin altıncı büyük ekonomisi olan Belçika’ya ilişkin büyüme tahminini yavaşlayan küresel ticaret nedeniyle 2019 ve 2020 yılları için düşürürken, bütçe açığının bir aksiyon alınmaması halinde derinleşebileceğini belirtti.
Banka, GSYİH büyüme oranı tahminini 2019 için %1,4’ten %1,2’ye, 2020 için ise %1,4’ten %1,3’e düşürürken, 2021 yılı için %1,4 seviyesindeki tahminini değiştirmedi.
Bir politika değişikliği olmaması durumunda, artan emeklilik ve sağlık harcamaları nedeniyle Belçika’nın bütçe açığının GSYİH’ya oranının 2019 yılında, 2018 yılındaki %0,7 oranından %1,2’ye, 2021 yılında ise daha da genişleyerek %2,1’e yükselebileceği öngörülmekte.
Merkez Bankası tarafından, denk bütçe hedefinin sağlanabilmesi için 11,1 milyar avro tasarrufa ihtiyaç olduğunu ifade edilirken, Mayıs ayı sonunda gerçekleştirilen seçimler sonrası yeni hükümet kurma çalışmalarının uzun sürmesi ihtimali söz konusu hedeflere ulaşmayı zorlaştırabilecektir.
Banka tarafından ayrıca, 2019 yılı için tüketim harcamalarının artan alım gücü ile ivme kazanmaya başladığı, ancak yatırımların yavaşlamasının, net ticaretin katkısının 2019 yılında %0,1, 2020 ve 2021’de ise negatif olmasının beklendiği belirtilmiştir.

Kaynak: Reuters

 

 


Kaynak: Ticaret Bakanlığı
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here