Ana Sayfa Vergi Avukatlar genç girişimci istisnasından yararlanır mı?

  Avukatlar genç girişimci istisnasından yararlanır mı?

  100
  0

  29 Yaş altında olan kişi avukatlık bürosu vergi kaydı açılışı yapacağım serbest meslek mensubu genç girişimci teşvikinden faydalanır mı?

  Tüm Gelir Vergisi mükellefleri (Avukat dahil) Genç girişimci istisnasından yararlanabilir.


  Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla yirmi dokuz yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançlarının 2023 yılı için 150.000 Türk lirasına kadar olan kısmı, aşağıdaki şartlarla gelir vergisinden müstesnadır. Bu tutar her yıl gelir vergisi tarifesinin ikinci dilimine endeksli olarak artırılacaktır.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikKar dağıtımında %10 stopaj ödendikten sonra şirket ortağı ayrıca gelir vergisi ödeyecek mi?
  Sonraki İçerikİnternetten gümüş kolye satışında KDV oranı kaç olacak?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz