Ana sayfa Vergi Altın hesaplarına dönem sonlarında kur değerlemesi yapılır mı?

Altın hesaplarına dönem sonlarında kur değerlemesi yapılır mı?

Altın hesaplarına dönem sonlarında kur değerlemesi yapılır mı?

1870
0

Bankada altın hesabımız var, bu hesabı kullanarak zaman zaman gümüş ve döviz alıp satıyoruz. Bankadaki altın hesabının dönem sonlarında değerlemesini yapmamız gerekir mi?

Altın mevduatı 102 hesapta alt hesap olarak takip edilir.

Altın mevduatından çekiş olması halinde çekildiği günkü değeri ile TL mevduat hesabına aktarılır. Aradaki olumlu fark 649 hesaba yazılır. Başka mevduat hesabına aktarılması halinde yine 102 hesap da alt hesap açılır.

Alın hesabına değerleme rakamını nerden alacağım? Altın hesabının dönem sonundaki bakiyesini değerlemem gerekiyor mu?

Altın hesabı bozdurulmadığı sürece, döviz hesabı gibi dönem sonlarında değerlemeye tabi tutulmaz. Satış yapılması (Bozdurulması) halinde kayıtlı değer ile satış değeri arasındaki fark 649 hesaba yazılır.


Kaynak: TÜİK
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here