Ana sayfa Vergi 7143 sayılı vergi yapılandırmasının aynı yıl içinde 2 taksiti ödenmezse taksitlendirmesi bozulur...

7143 sayılı vergi yapılandırmasının aynı yıl içinde 2 taksiti ödenmezse taksitlendirmesi bozulur mu?

7143 sayılı vergi yapılandırmasının aynı yıl içinde 2 taksiti ödenmezse ne olur?

75
0

7143 sayılı kanunla yapılandırılan vergi borçları için iki taksit üstü üste ödenmemiş. Bununla ilgili izlenmesi gereken yol nedir?

Bundan sonra taksitler mutlaka ödenecek. Ödenmeyenler taksit sonunda gecikme zammı ile ödenmelidir.

X bir kişiye kargo firmasından gelen kapıda ödemelere ilişkin faturalar düzenlenmediği gibi gelir ve KDV hesaplanıp beyan edilmemiştir. 7186 GEÇİCİ 90’da net bir hüküm olmamakla beraber inceleme safhasında varlık barışı müessesinden yararlanıp tarhiyat yapılmak istenen KDV ve gelir vergisi bu varlık barışı müessesi ile engellenemez mi?

Kargo yolu ile yapılan satış için belge düzenlenmemesi vergi zıyaına neden olan bir olaydır. İdarenin tespiti halinde cezalı tarhiyat yapılır.

Varlık Barışı için belirlene sürede varlıkların kayıtlar alınması ve Hesaplanan verginin (%1) ödenmesi halinde vergi varlıklar ile ilgili vergi incelemesi yapılmaz.

Normal vergi incelemesinin Varlık barışı ile ilgisi yoktur. Vergi incelemesi yapılır. Vergi kayıp ve kaçağı varsa cezalı tarhiyat yapılacaktır.

Konu ile ilgili açıklamalar 2/8/2019 Tarihli Resmî Gazetede yayımlanan genel tebliğinde açıklanmıştır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

7143 sayılı kanunda kapsamında 2019 yılında işe aldığımız personeli işten çıkarttığımızda bir yaptırımı olur…

7143 ve 6736 sayılı kanun kapsamında matrah artırımında bulunan firmalar geçmiş yıl zararları nasıl…

7143 sayılı kanun kapsamında işletme kayıtlarına dahil edilen demirbaş, emtia, teçhizat iş hacminin hesaplamasına…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here