Ana sayfa SGK 4447 sayılı kanun 10. maddesi kapsamında işe alınan bir personel işten kendi...

4447 sayılı kanun 10. maddesi kapsamında işe alınan bir personel işten kendi isteğiyle ayrılırsa cezai bir yaptırımı olur mu?

4447 sayılı kanun 10. maddesi kapsamında işe alınan bir personel işten kendi isteğiyle ayrılırsa cezai bir yaptırımı olur mu?

368
0

4447 sayılı kanun geçici 10. madde kapsamında 6 aydır çalışan sigortalı istifa ederek işten ayrılıyor. İstifa etmesi durumunda yararlanılan teşvikler açısında cezai işlemle karşılaşır mıyız?

 

Ortalama işçi sayısındaki azalma İlave istihdam dolayısıyla alınan teşvikinizi bozar.


Kaynak: İsmmmo
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Logomuhasebe karen ltd veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here