Ana sayfa SGK 27103 sayılı SGK teşvikinden prim borcu veya İPC cezası olanlar faydalanabilir mi?

27103 sayılı SGK teşvikinden prim borcu veya İPC cezası olanlar faydalanabilir mi?

91
0

2 şubeli bir perakende firmamızda 12. aya ait bir çalışanın girişi yapılmıştır. Girişi yapılan şubede bu çalışanla alakalı teşvik vermemekle beraber diğer şubeden baktığımda 11 aylık 27103 teşviki çıkmaktadır. 2 şube de birbirine çok yakın. Teşvik alamadığımız şubeden nakil yaparak diğer şubeye geçişini yapsam bu şeklide teşvik alabilir miyiz?

İşçinin başka bir dosyaya nakli halinde teşvik nakli olmamaktadır. Bu işçi eğer diğer dosyanızda teşvik alabiliyor ise ve çalışma da fiilen o dosyanın bağlı bulunduğu adreste gerçekleşiyor ve de işçinin de yazılı rızası var ise nakil yapabilirsiniz.

 

Mükellefim 2 yıl önce çalıştırdığı 1 kişiyi sigortalı göstermediği için tutanak tutuldu ve ceza ödedi. Daha sonraki 1 ay hiç teşvikten faydalanmadı ve sonra normal süreç devam etti. Bu mükellefim yeni işe alacağı sigortalı için 27103’nolu kanundan faydalanabilir mi?

Eğer SGK işyeri ve işçi teşvik şartlarını sağlıyorsa İPC ödenmiş ve yasaklılık kalkmışsa 27103 ten yararlanmaması söz konusu değildir.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here