Ana sayfa Çalışma Hayatı 2022 Yılı içinde 5 çalışanı olan işletmelerde zorunlu BES uygulaması ne zaman...

  2022 Yılı içinde 5 çalışanı olan işletmelerde zorunlu BES uygulaması ne zaman başlayacak?

  86
  0

  2022 yılı içinde ilk dört ay çalışan sayısı 4 kişi olan işverenin 05/2022 döneminde çalışan sayısı 5 kişinin üzerine çıkıyor zorunlu bes kesintisi ne zaman başlayacak ?

  Takip eden yılbaşından itibaren başlayacaktır.


  BES uygulaması takip eden ayda işçi sayısı hâlâ 5 ise mi başlar, yoksa takip eden sene başı mı başlar?

  5 sayısına ulaşılan takip eden yılbaşından itibaren BES uygulanmaktadır.

  BES uygulamasının başlama tarihi ilgili Kurum tarafından değiştirilmiş ve takip eden yılbaşı olarak yenilenmiştir.

  01.01.2019 tarihinden itibaren 5 ila 9 işçinin çalıştığı işyerlerinde. Takvimde belirtilen tarihte, yeterli çalışan sayısı olmaması nedeniyle sisteme dâhil olmayan ancak ilerleyen dönemde işçi sayısındaki artış nedeniyle çalışan sayısı artan işverenler ise takip eden yılbaşı itibariyle sisteme girip girmedikleri değerlendirilecektir.

  https://www.tsb.org.tr/default.aspx?pageID=654&yid=1126


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here