Ana sayfa Duyurular 2018 Yılı Emlak Vergi Değerleri Belli Oldu!!!

2018 Yılı Emlak Vergi Değerleri Belli Oldu!!!

2019
0

2018 YILI EMLAK VERGİ DEĞERLERİ BELLİ OLDU!!!

2018’de arazi, ev ve dükkanlar için emlak vergisi değerleri 4 yıl sonra yeniden belirlendi. Takdir Komisyonu’nun belirlediği yeni değerlere itiraz etmek isteyenlerin acele etmesi gerekiyor.

Emlak vergisi her yıl, yeniden değerleme oranının yarısı kadar artıyor. Fakat emlak vergisi değeri 4 yılda bir belirleniyor. Daha önce 2014-2015-2016 ve 2017 yılı emlak değerleri 2013 yılında belirlenmişti. 2018-2019-2020 ve 2021 yılı için emlak değerleri de Takdir Komisyonları tarafından belirlendi.

Takdir Komisyonunda; Tapu Dairesi, Ticaret Odası, Belediye, Muhtarlık ve Vergi Daireleri görevli memurlar bulunuyor.

Sahip olunan arazi, ev ve dükkanların emlak değerlerini öğrenmek için muhtarlıktan veya belediyelerden sahip olunan mülke ait belirlenen birim değerinin öğrenilmesi ve şayet yüksek olduğunun düşünülmesi halinde 30 gün içinde vergi mahkemesine başvurması gerekiyor. 

Şayet bir mülk sahibi (arsa, bina, dükkân, ev sahibi) mülkiyetinin bulunduğu semtle ilgili emlak değerlerine yanlış hesaplama ya da fazla hesaplandığı iddiasıyla mahkemeye başvurur ve haklı bulunursa bu karar bütün mahalle ve mahalleye ait cadde ve sokaklar için emlak değeri yeniden hesaplanacak.

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here