Ana sayfa Muhasebe Yurtdışından alınan borçların türk lirasına çevrilme zorunluluğu var mıdır?

Yurtdışından alınan borçların türk lirasına çevrilme zorunluluğu var mıdır?

545
0

Mükellefimiz x anonim şirketinin % 100 ortağı yurt dışında yerleşik bir şirkettir. Yurt dışındaki şirket şirketimize borç vermiştir. Bu borcu 13.10.2018 tarihi itibariyle türk lirasına çevirmemiz gerekir mi?

Daha önce yaptığımız gibi kur farkı hesaplamaya devam mı etmeliyiz?

(13.02.2019 )

 

TL’sına çevrilme zorunluluğu yoktur. Bilançoda ter alan yabancı para birimli varlıklar borç ve alacaklar için dönem sonlarında kur değerlemesi yapılacaktır.

 

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

ANASAYFA

 

İhracat bedelinin %80’ini bozdurmadan yurt içindeki tedarikçiye dövizle ödeme yapabilir miyim?

 

Yurt dışına yapacağımız nakliye için dövizli fatura düzenlenebilir miyiz?

 

31.12.2018 Tarihli Değerlemede kullanılacak Döviz Kurları Tablosu – TCMB

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here