Ana sayfa Çalışma Hayatı Yabancı çalışma izni onaylanan personelimizin işe girişini hangi tarih itibariyle yapmamız gerekmektedir?

  Yabancı çalışma izni onaylanan personelimizin işe girişini hangi tarih itibariyle yapmamız gerekmektedir?

  Hamile olan personelimiz işe gelmek istememektedir. Böyle bir hakkı var mıdır?  

  187
  0
  Yabancı çalışma iznine başvuru yaptık ve onaylandı. Biz başvuruyu yaparken 26.10.2020 olarak yaptık ama yeni onaylandı. İşe girişini hangi tarih ile yapmamız gerekir?

  Yabancı uyruklu kişilerden çalışma izin belgelerini alanların belgeyi teslim aldıkları tarihten itibaren en geç 30 gün içinde çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almak için il emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunmaları zorunlu olduğundan, il emniyet müdürlüklerince de ikamet izni 15 günlük süre içinde verildiğinden (1 ay içinde teslim alınmayan ikamet tezkereleri başlangıç tarihi ile iptal edilmektedir) işverenlerin;

  – Çalışma izin belgesindeki izin başlangıç tarihinden itibaren 45 gün içinde,

  – Çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izin tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 45 günlük süre içinde, Sigortalı işe giriş bildirgesini düzenleyerek Kuruma vermeleri halinde bildirge yasal sürede verilmiş sayılacaktır.

  Yemek üretim şirketiyiz. Kamu hastanesine yemek veriyoruz. Hamile olan personelimiz işe gelmek istememektedir. Böyle bir hakkı var mıdır?

  Siz özel sektör işyerisiniz. Kamu çalışanları için alınan kararların kapsamında değilsiniz. Ancak yapmış olduğunuz kamu ihaleli işi için düzenlenmiş bulunan iş sözleşmesinde çalışanların özlük haklarına ilişkin kararlarda bu konuya ilişkin hüküm var ise uygulamaya almanız gerekir.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here