Ana sayfa Ekonomi Ukrayna’nın En Büyük Bankası Privatbank Millileştirildi!

  Ukrayna’nın En Büyük Bankası Privatbank Millileştirildi!

  1397
  0

  Ukrayna Hükümeti, Ukrayna’nın en büyük özel bankası olan Privatbank’ı kamulaştırdı.

  Kamulaştırma, ülkenin finansal durumunu korumak ve Uluslararası Para Fonundan gelecek olan kurtarma kredisini korumak için yapıldığı açıklandı.

  Ukrayna’daki ekonomik durgunluk sebebiyle bankada para kıtlığı başladı.

  Ukrayna’nın Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko ile eskiden aralarında anlaşmazlık olan iş adamı ve bankanın ortaklarından olan Ihor Kolomoisky, bankayı kurtaracak sermaye bulamadı.

  Poroshenko ise televizyona çıkarak 20 milyon Ukraynalının bankadaki paraları konusunda endişelenmemeleri gerektiğini, kanun tasarısının bankadaki paraları konusunda garanti sağladığını belirtti.

  Ekonomi bakanlığı ise, Privatbank’ın kurtarılmasının Ukrayna’nın ekonomisini düzenleyebilmek için çok önemli bir adım olduğunu beyan etti.

  Ekonomi Bakanı Oleksandr Danyluik, ise ileride bankanın durumu iyileştiğinde satılacağını ve bu satış sayesinde devletin parasını geri alacağına inandığını söyledi.

  Kaynak: euronews.com

  Tarih: 2 Ocak 2017

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here