Ana sayfa Duyurular Türk Eximbank TL Reeskont Kredisinden kimler faydalanabilir?

Türk Eximbank TL Reeskont Kredisinden kimler faydalanabilir?

34
0

İhracatçılar, imalatçı ve ihracatçılar, imalatçılar (nihai üretici), yurtdışı müteahhitlik firmaları, uluslararası fuarcılık yapan firmalar, döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyet icra eden diğer firmalar, faydalanabilir.

Finanse edilebilecek harcamalar nelerdir?

-Çalışanlara ücret ödemeleri, -Tedarikçilere olan borçlara ve ticari borçlara ilişkin firmalara yapılan ödemeler. (Kredi kullandırım tarihinden öncesine ait (3 aya kadar) ödenememiş faturalar ile vadesi gereği kullandırım tarihi ve sonrasında ödenecek fatura tutarları toplamı kredilendirilebilecektir.)

-Kira ödemeleri,

-Yurtiçi mal ve hizmet alımları karşılığında yapılan ödemeler (YP cinsinden kesilen yurtiçi faturalar da kredilendirilebilecektir.)

-Kamu kurum ve kuruluşlarına yapılan ödemeler

Kredi kullandırımı ne şekilde olacaktır?

Firma başvurusuna istinaden kullandırılan kredi tutarı firma adına Türk Eximbank nezdinde açılacak hesapta bloke edilecek ve yukarıda belirtilen harcama alanlarından birine ilişkin olarak ibraz edilecek belgeye istinaden ve işbu belgede belirtilen tutar kadar serbest bırakılarak firma hesaplarına geçilecektir.

Firma limiti ne kadardır?

KOBİ firmalar için 25 milyon TL, KOBİ Dışı firmalar için 50 milyon TL’dir.

Özel şartlar nelerdir?

Kredide ihracat taahhüdüne ek olarak istihdam taahhüdü şartı bulunmaktadır. Firmaların kredi vadesi boyunda Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarının sonu ile kredi vadesinin bulunduğu ayın sonundaki çalışan sayılarının ortalamasının 2020 yılı mart ayı sonu çalışan sayısının altında kalmaması gerekmektedir. İstifa, emeklilik, vefat gibi durumlar istihdam şartında istisna kapsamında tutulacaktır.

Vade, faiz ve ek teminat oranları nedir?

Kredi 360 gün vadeli olarak kullandırılacak olup banka teminatı ile kullandırılacak kredilerde faiz oranı yıllık %7,75’dir. KGF PGS kapsamında (Kredi Destek Paketi ve Stok Finansman Destek Paketi) kullandırılacak kredilerde faiz oranına ilave %0,50 KGF komisyonu bulunmaktadır. Ayrıca krediye ilişkin ihracat taahhüdünün ve istihdam şartının yerine getirilmemesi risklerine karşı kredi tutarının %13,50’si oranında ek teminat alınacaktır.


Kaynak: İMMİB Duyurusu 15.05.2020
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here