Ana sayfa SGK SSK’lı Çalışanlar Emekli Sandığından Yetim Aylığı Alabilir mi?

  SSK’lı Çalışanlar Emekli Sandığından Yetim Aylığı Alabilir mi?

  1930
  0

  4/A’YA (SSK) TABİ OLARAK ÇALIŞANLAR EMEKLİ SANDIĞINDAN YETİM AYLIĞI ALABİLİR Mİ?
  Vefat etmiş olan kişinin hizmetinin;
  1- 10 yıldan fazla olması halinde 4/a’ya (SSK) tabi çalışan kız yetimlere, 5434 sayılı Emekli Sandığı kanununa göre aylık bağlanabilir. Erkek yetimlere ise malul ve muhtaç olmaları halinde aylık bağlanır.

  2- Vefat etmiş olan kişinin hizmetinin 5 ila 10 yıl arasında olması halinde, 4/a’lı (SSK) çalışan kız ve erkek yetimlere aylık bağlanamaz.

  Kaynak: Sosyal Güvenlik Kurumu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here