Ana sayfa SGK SGK teşviki alan personelimiz için nakdi ücretsiz izin desteği talebinde bulunabilir miyiz?

    SGK teşviki alan personelimiz için nakdi ücretsiz izin desteği talebinde bulunabilir miyiz?

    Nakdi Ücretsiz izinden yararlanma süresi

    48
    0

    27256 sayılı kanun 28.madde artı istihdam teşvikli SGK’lı personelin, İŞKUR’dan Nakdi Ücret Desteği alabilir mi?

    İşçinizin 17.04.2020 öncesi işe girişi var ve halen çalışmaya devam ediyor ise; e-sgk işveren sistemine girip işçinizin T.C. kimlik numarası ile teşvik sorgulama ekranından Covid19 ücretsiz izin desteğine giriş yapabilirsiniz.

    Deri konfeksiyon işleri ile uğraşan bir mükellefin 30/09/2020 tarihin de normal çalışmaya dönerek kısa çalışma ödeneğini sonlandırdı ve 4447/26. MADDE teşvikinden 31/03/2021 tarihine kadar faydalandı, ilgili firmamız nisan ayından itibaren tekrar kısa çalışma ödeneğinden ya da nakdi ücretsiz izin desteğinden faydalanabilir mi? 

    17.04.2020 öncesi işe girişi bulunan işçileri için nakdi ücret desteğinden yararlanması mümkün. Önceki dönem KÇÖ alan işçileriniz için de yine aynı sürelerle kçö alınması mümkün olacaktır. 

    Açıklama için ismmmo web sayfamızda yayınlanan YENİ DÖNEM KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNİN UYGULAMASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA yazımızı inceleyiniz. 

    https://www.ismmmo.org.tr/dosya/2480/Mevzuat-Dosya/manset2.pdf

    NÜD başvuru şartından biri olan 17/04/2020 işe giriş tarihinde değişiklik oldu mu? 

    Hayır olmadı.

    Nakdi ücretsiz izin desteğinden son yararlanma süresi şu an için 30 Haziran 2021 midir? 

    Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında 17 Nisan 2020 tarihinde başlatılan Nakdi Ücret Desteği,17 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 30 Haziran 2021 tarihine daha uzatıldı.


    Kaynak: İsmmmo
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Karenaudit veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here