Ana sayfa Muhasebe Resmi tatil günlerine rastlayan istirahat parası nasıl hesaplanır?

Resmi tatil günlerine rastlayan istirahat parası nasıl hesaplanır?

634
0

İş görmezlik raporu alan personellerin çalışmadığı günlerin maaşlarının kesilmesi ile ilgili olarak. İş sözleşmemiz Belirsiz süreli İş sözleşmesi Ücret Personelin Brüt ücretini yazıyoruz özleşmeye. Bu durumda maktu ücretli bir sözleşme oluyor. Personelin raporlu olarak çalışmadığı günleri kesemeyeceğim söyleniyor bazı meslektaşlarımca. Bu durumda ne yapmalıyız? Analık iznine ayrılacak böyle bir personelim var. Ne yapalım Sözleşmede ücret olarak ne yazmamız gerekli aylık ücret ödeyerek personel çalıştırıyoruz.

 

– İşçilere geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi gerektiği zamanlarda geçici iş göremezlik süresine rastlayan ulusal bayram, genel tatil ve hafta tatilleri, ödeme yapılan kurum veya sandıklar tarafından geçici iş göremezlik ölçüsü üzerinden ödenir.

 

Hastalık nedeni ile çalışılmayan günlerde Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından ödenen geçici iş göremezlik ödeneği aylık ücretli işçilerin ücretlerinden mahsup edilir. İş kanunumuz işçinin rahatsızlandığı ve rapor aldığı gelemediği günlerin ücretini böyle yapmaktadır. Aylık maktu ücretle çalışanların yapması gereken uygulama iş kanunu yönünde olmalıdır.

 

 

 

 

/>

Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

İstirahatli kişilerin tazminat hesabı en son çalışmasının olduğu ücrete göre mi yapılır?

 

İstirahatli kişiler SGK teşvikten faydalanabilir mi?

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here