ÖTV ödenmeden işlenmemiş olarak alınan kürkler, mamul haline getirildikten sonra satılırken ÖTV...

  ÖTV ödenmeden işlenmemiş olarak alınan kürkler, mamul haline getirildikten sonra satılırken ÖTV hesaplanacak mıdır?

  44
  0
  PAYLAŞ

  28/02/2019 tarih ve 30700 sayılı resmi gazetede yayımlanan karar ile kürk sektöründe ÖTV oranları düzenlenmiş; nihai üründe ÖTV oranı %25’e yükseltilirken ham ve işlenmiş kürk için bu oran %0’a indirilmiştir. Bahse konu karar 28 Şubat tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olmakla birlikte, uygulamanın nasıl olacağına ilişkin aşağıda belirtilen hususlarda sektörümüzde tereddüt hâsıl olmuştur.

   Kıymetli kürk üretecek bir firma ÖTV ödemeden hammaddeyi alıp mamul haline getirdikten sonra ürünü yurt içinde bir firmaya satmak istediğinde ÖTV doğacak mıdır?

  Mamul olarak satılacak kürk de % 25 ÖTV hesaplanacaktır.

   

   

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BENZER İÇERİKLER

  Yeni binek oto alımındaki ÖTV’yi direkt gider yazabilir miyiz?

   

   

  Galeriyiz. Binek oto alımındaki ÖTV’yi direkt gider yazabilir miyiz?

   

   

  İhraç kayıtlı alınan mala ilişkin ÖTV Ba-Bs formuna dâhil edilecek midir?

   

   

  BİR CEVAP BIRAK