Ana sayfa Çalışma Hayatı Konkordato ilan eden bir firmadan alacaklarımızı şüpheli alacağa aktarmalı mıyız?

    Konkordato ilan eden bir firmadan alacaklarımızı şüpheli alacağa aktarmalı mıyız?

    106
    0

    2019 yılında 130.000 TL alacağımız ödenmedi. İcra dosyası açıldı. Alacak şüpheli hale geldi. Tamamına karşılık ayrıldı ve gider yazıldı. Fakat 2021’de bu alacağımıza ait 6.000 TL tahsilat yapıldı. 

    Bu 6.000 TL tahsilatı hangi hesaba kaydetmem doğru olur?

    Alacağın Kısmen Tahsili 

    —————— / ——————– 

    100 /102 6.000 

    128 6.000

    —————— / ————————

     

     

    ———————-/———————

    129 6.000 

      644 6.000 

    ——————-/———————– 

    2019 Aralık ayında Konkordato ilan eden firmadan toplam 1.400.000 TL alacağımız vardı. 

    2019 yılında karşılık ayırmadık. Şimdi karşılık ayırabilir miyiz?

    Konkordato ilan eden firmadan olan alacak için ilgili yılda (2019) VUK nun 324. maddesine göre işlem yapılır. 2021 yılında işlem yapılmaz. 

    Vazgeçilen Alacaklar Madde 324 Konkordato veya sulh yoluyla alınmasından vazgeçilen alacaklar, borçlunun defterlerinde özel bir karşılık hesabına alınır. 

    Bu hesabın muhteviyatı alacaktan vazgeçildiği yılın sonundan başlayarak üç yıl içinde zararla itfa edilmediği takdirde kar hesabına aktarılır.


    Kaynak: ismmmo
    Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


    BİR CEVAP BIRAK

    Please enter your comment!
    Please enter your name here