Ana sayfa Vergi Kitap ve dergi basımlarına istinaden düzenlenecek faturalar KDV’den istisna mıdır?

Kitap ve dergi basımlarına istinaden düzenlenecek faturalar KDV’den istisna mıdır?

524
0

Matbaa basım ve üretim faaliyetiyle iştigal eden bir firmamız, kitap ve dergi basım üretim işleri dolayısıyla faturalar düzenlemektedir. Örneğin bir tedarikçi bize bir örnek bir dergi ve kitap verip bundan 1000 adet istediğini beyan ediyor. Bizde ilgili basım işlemini yapıp, faturaları dergi ve kitap olarak düzenleyip ilgili firmalara veriyoruz. Firmamızın bu işlemlerle ilgili düzenlemiş olduğu faturalar KDV yönünden istisna olarak mı düzenlemesi gerekiyor?

Kitap dergi vb. basımı işleri için KDV istisnası uygulanmaz. Kitap sahibi yayıncı, toptancı ve perakendecilerin kitap teslimi KDV den istisnadır.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here