Ana sayfa Çalışma Hayatı Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan firmalar personellerine ücret ödeyebilir mi?

  Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan firmalar personellerine ücret ödeyebilir mi?

  88
  0

  Bir A.Ş’de kısa çalışma ödeneğinden yararlanan 3 işçiye işkurdan aldıkları paranın dışında ücret ödenmiş. Bu durumda kçö ile duruma aykırı mıdır? Bu verilen ücretler çalışacağı aylarda mahsubu yapılırsa avans olarak adlandırılabilir mi?

  KÇÖ alan işçilere ikramiye veya avans şeklinde ödeme yapılmasında yasal olarak bir sıkıntı bulunmamaktadır. İkramiye ise ödemenin yapıldığı ayda avans ise mahsup edildiği ayda spek dahil edilmelidir.

  01 Nisan itibariyle çalışma süresini azaltarak kısa çalışmadan faydalanıyoruz.

  01 Temmuz itibariyle de haftalık 15 saat çalışılmayacak şekilde devam ediyoruz. Bu sürede yıllık izinleri de kullandırmak istesek, çalışılan 30 saatten düşülecek şekilde mümkün müdür?

  Yıllık ücretli izin çalışılmış gibi sayılan hallerden olup işçinin çalışma sürelerine denk gelen sürelerde yıllık izin kullandırmanızda yasal bir sakınca bulunmamaktadır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here