Ana Sayfa SGK Kendi adına iş yeri olan kişi başla bir yerde eşzamanlı olarak çalışırsa...

  Kendi adına iş yeri olan kişi başla bir yerde eşzamanlı olarak çalışırsa Bağkur’u dondurulur mu?

  4/1-a sigorta statüsünden (eski adıyla SSK) bildiriminin yapılması ve kişinin 30 gün sigortalı olarak çalışması halinde, çalışanın kendi şahıs firması veya limited şirket ortaklığı nedeniyle ödemesi gereken 4/1-b (Bağkur) sigortası dondurulacaktır.  

  124
  0

  Kendi adına iş yeri olan bir çalışanımız olacak fakat bu durumda biz 4/A kapsamında SGK yatıracağız. Kendi adına işyeri olan personelimiz 4/B Bağ-kur kaydını dondurabilir mi? Bu konuda bir sorun olur mu?

  Kendi işyeri ve ortaklığı dışında fiilen bir başka işletmede çalışması olan kişilerin 4/1-a sigorta statüsünden (eski adıyla SSK) bildiriminin yapılması gerekir ve yasal bir engel bulunmamaktadır. 6111/33 md.

  Bu şekilde 4/1-a sigorta statüsünden (eski adıyla SSK) bildiriminin yapılması ve kişinin 30 gün sigortalı olarak çalışması halinde, çalışanın kendi şahıs firması veya limited şirket ortaklığı nedeniyle ödemesi gereken 4/1-b (Bağkur) sigortası dondurulacaktır.

   

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikLimited şirkete dışarıdan atanan müdür için gerçek faydalanıcı bilgi formu verilecek mi?
  Sonraki İçerikÖnceden süresinde verilen KDV beyannamesinde düzeltme yapılması ve ödenen vergi çıkması halinde düzeltme nasıl verilecek?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz