Ana sayfa Dünya Fransa’da işsizlik oranı 2019’un 4. çeyreğinde %8,1’e düştü

Fransa’da işsizlik oranı 2019’un 4. çeyreğinde %8,1’e düştü

282
0

Fransa’da işsizlik oranı 2019’un 4. çeyreğinde %8,1’e düştü

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü’nün (INSEE) yayınladığı verilere göre, Fransa’da işsiz kişilerin sayısı 2019’un 4. Çeyreğinde 85.000 azalarak 2.4 milyon kişiye geriledi. Böylece ILO işsizlik oranı keskin bir şekilde düştü: bir önceki çeyrekte 0,1 puanlık hafif bir artıştan sonra, Fransa’daki işgücünün %8,5’inden %8,1’ine düştü. 2018’in dördüncü çeyreği seviyesinin 0,7 puan altında ve 2008’in sonundan bu yana en düşük seviyesine ulaşmış oldu. Fransa’nın başkentinde bu oran %7,9 seviyesinde kaldı.

İşsizlik oranı 25 ila 49 yaş arası (–0,5 puan) ve 50 yaş ve üstü (–0,5 puan) arasında önemli ölçüde azalmıştır. Önceki yaş grubunda kadınlar arasında (–0,7 puan) erkeklerden (–0,3 puan) daha keskin bir şekilde düşüş olmuştur. Ancak, gençler arasında işsizlik oranı (+0,7 puan), özellikle genç kadınlarda (+1,1 puan) artmıştır.

Bir yıl içinde işsizlik oranındaki düşüş, kadınlar arasında (–0.8 puan) erkeklerden (–0.4 puan) daha belirgindi.


Kaynak: Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü (INSEE) / Link: https://www.insee.fr/en/statistiques/4309734
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here