Engelleri Avantaja Çevirin – Betul Mardin

936
0

Engelleri Avantaja Cevirin: Betul Mardin at TEDxAnkaraCitadel


Betûl Mardin (Doğum 1927 ) Istanbul Amerikan Koleji’nden 1946 yılında mezun olmuştur.

Mardin meslek hayatına 1957 yılında gazeteci olarak başlamış, Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) Kurumu için yapımcı olarak devam etmektedir. 1967 yılında Londra’da gerçekleşen bir BBC Eğitim kursunu tamamladıktan sonra 1968 yılında Ankara’da kurulan Türkiye Devlet Televizyonu’nun Oyun Bölümünü oluşturmuştur. Aynı yıl TRT’den ayrıldıktan sonra bir tesadüf sonucu Türkiye’de hiç bilinmeyen bir mesleğe önce ürkerek sonra kendinden emin olarak girdi : Halkla İlişkiler.. Yoğun bir çalışma sonunda çeşitli kuruluşların halkla İlişkiler sorumlusu oldu. Uzmanlaşmak amacı ile Mardin, 1971- 1974 yıllara arasında Londra’da çalışmalarını sürdürdü. Dönüşünde Türkiye Halkla İlişkiler Derneği başkanlığını yürüttü. 1976 — 1982 Mardin’in asıl amacı Türkiye’nin uluslararası arenada tanımasıydı. Dolayısıyla önce Avrupa Halkla İlişkiler Dernekleri Konfederasyonu CERP ile Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği IPRA’ya üye olup oralarda aktif görev yaptı.

1995 yılında IPRA’ya başkan seçildi. İki yıl sonra da ‘üstat’ anlamına gelen ‘Member Emeritus’ ünvanını kazandı. Geçmiş Başkanların Konseyine de başkan olmuştu.

Eğitimci olarak 1969 yılında önce İstanbul Üniverstesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon programcılığı üzerine eğitim verdi.

1975 yılından itibaren ise önce Boğaziçi Üniverstesi Turizm Bölümü’nde sonra da 75 — 97 yılları arasında her zamanki gibi İstanbul Üniverstesi İletişim Fakültesinde Halkla İlişkiler konusunda ders verdi.

1997 yılından beri İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğretim üyesidir.

1998 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından iletişim konusunda Fahri Doktor ilan edilmesinin yanısıra bir çok ulusal ve uluslararası ödül alan Mardin, son olarak da Amerika Halkla İlişkiler Derneği’nin ( PRSA ) Halkla iLİşkiler Yaşamboyu Başarı 2005 Atlas ödülünü almaya hak kazanmıştır. Aktif iş yaşamına ortaklarıyla birlikte 1987 yılında kurduğu IMAGE ve Strateji Tanıtım Şirketlerinin Onursal Başkanı olarak, mesleği ile ilgili tüm kuramlarını uygulamaya geçirmeyi misyon edinerek devam etmektedir.

 


Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=TY4WZx_TEvg
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


 

Önceki İçerikOrganize Sanayi Bölgelerindeki Vergisel Teşvikler Nelerdir?
Sonraki İçerikKonkordato komiserinin niteliklerine ve alacaklılar kurulunun zorunlu olarak oluşturulmasına dair yönetmelik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz