Ana sayfa Muhasebe E-fatura yerine yanlışlıkla e-arşiv düzenledim. Nasıl düzeltme yapacağım?

E-fatura yerine yanlışlıkla e-arşiv düzenledim. Nasıl düzeltme yapacağım?

1313
0

Müşterilerimizde yoğun olarak e-fatura mükelleflerini takip edememe sorunu olduğundan yanlışlıkla e-fatura mükellefine e-arşiv fatura düzenleyebiliyorlar. Bu durumda faturayı iptal ettirip e-fatura olarak göndermelerini istiyoruz ancak fatura serilerinde bozulma/atlama oluyor. Bu noktada sorum şu; e-fatura, e-arşiv fatura ve internet e-arşiv faturalarında aynı seriden fatura düzenlenebilir mi?

Örnek:

AYS2016000000001 E-Fatura
AYS2016000000002 E-Arşiv Fatura
AYS2016000000003 E-Fatura

olabilir mi?

 

e-Fatura, e-Arşiv Fatura ve internet e-Arşiv Faturaları e-Arşiv Teknik kılavuzunda da belirtildiği gibi farklı serilerden oluşturulmalıdır.
Konuyla ilgili olarak http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/e-ArsivTeknikKilavuzu.v1.2.(23.12.2015).pdf [^] [^] web adresindeki e-Arşiv Teknik Kılavuzunun 6. bölümünde gerekli açıklama yapılmıştır.

Hatalı düzenlenen fatura iptal edildiğinde, hatalı olanın yerine yeniden düzenlenen fatura, hatalı fatura ile ilişkilendirilerek VUK ve diğer vergi kanunu hüküm ve süreleri çerçevesinde düzenlenebilir.

 


Kaynak: E-fatura.gov.tr
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Akaryakıt istasyonlarında Yazar Kasa Pos sonradan toplu olarak E-Fatura’ya dönüştürülebilir mi?

 

Taslak olarak yayında olan Tebliğler ile, e-Fatura, e-Defter, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-SMMM, E-Müstahsil Makbuzu uygulamalarına ilişkin karşılaştırmalı tablo – 19.12.2018

 

E-fatura taslağı oluşturamadığımız durumlarda matbuu fatura kesilebilir mi?

 

E-fatura iptali nasıl yapılır?

 

2019 Yılında e-Fatura, e-Defter ve e-Arşiv Uygulamalarına Başlama Tarihleri

 

Ortalama Döviz Kuru Programı

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here