Ana sayfa Basından Dar Gelirliye Konut Fırsatı!!!

Dar Gelirliye Konut Fırsatı!!!

1328
0

Toplu Konut İdaresi (TOKİ),  Maliye ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul ili başta olmak birçok şehirde dar gelirlileri konut sahibi yapmak için çalışmalara başladı.

Yapılacak çalışmalar için bankalar dar gelirlilere yönelik projeleri destekleyici finansman modelleri geliştirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, TOKİ tarafından üretilecek konutların %10 peşinat ve uzun vade (10, 15, 20 yıl) ve düşük taksitlerle konut alıcılarına kira öder gibi ödeme imkânı sunulacağını açıkladı. Ayrıca Bakan, kullanım hakkı veya kiralama şeklinde konut edindirmeyi düşünmediklerini kaydetti.

Bakan Özhaseki, TOKİ tarafından ihalesi yapılan konut projelerinin inşaatının başlaması ile birlikte satışa yönelik işlemlerin de başlayacağını belirterek, proje tamamlandıktan hemen sonra teslim aşamasına gelmeden satışı da tamamlanmış olacağını açıkladı. Bakan, stoklarda bulunan konutların büyük kısmının kentsel dönüşüm veya kamu kurumları ile yapılan protokoller kapsamında bekletilen konutların olduğunu ifade etti.

TAPUSUZ EVLERE KOLAYLIK DÜŞÜNÜLÜYOR.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yılda en az 500 bin bağımsız birimin yıkılarak kentsel dönüşüme girmesini hedeflediklerini açıkladı. Yasaya göre dar gelirlilere tahsis edilecek konut ve iş yerleri, borçlandırma suretiyle verilebiliyor. İleriki günlerde yapılan bu uygulamanın riskli bölgede oturan ancak tapusu olmayan vatandaşlar için uygulanması da planlanıyor. Yapılacak projelerin 200 bininin İstanbul’da 300 bininin ise diğer şehirlerde yapılması planlanıyor.

Kaynak: Türk Ticaret Kanunu

Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here