Ana sayfa SGK Çalışma izni aldığımız personelin işe girişini hangi tarih itibariyle yapmamız gerekmektedir?

  Çalışma izni aldığımız personelin işe girişini hangi tarih itibariyle yapmamız gerekmektedir?

  98
  0

  28/08/2020 de çalışma izni almış yabancı uyruklu personel için 20/09/2020 tarihinde işe başlama tarihi 01.09/2020 olacak şekilde kolay işverenlik başvurusu yapılabilir mi?

  Çalışma izni almış olan yabancı personelde de bahsedilen 30 günlük süre; 30 gün içerisinde gerekli sgk adımları (ERTESİ GÜN İŞE BAŞLAMA TARİHİ OLACAK) yapılacak şeklinde mi yoksa 30 gün içerisinde sgk işyeri açılış evraklarını geriye dönük de verilebilir şeklinde mi anlamak lazım?

  Yabancı uyruklu kişilerden çalışma izin belgelerini alanların belgeyi teslim aldıkları tarihten itibaren en geç 30 gün içinde çalışma meşruhatlı ikamet tezkeresi almak için il emniyet müdürlüklerine başvuruda bulunmaları zorunlu olduğundan, il emniyet müdürlüklerince de ikamet izni 15 günlük süre içinde verildiğinden (1 ay içinde teslim alınmayan ikamet tezkereleri başlangıç tarihi ile iptal edilmektedir)

  İşverenlerin;

  – Çalışma izin belgesindeki izin başlangıç tarihinden itibaren 45 gün içinde,

  – Çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihi ile çalışma izin tarihinin farklı olması halinde çalışma izin belgesinin işverene tebliğ tarihinden itibaren 45 günlük süre içinde, Sigortalı işe giriş bildirgesini düzenleyerek Kuruma vermeleri halinde bildirge yasal sürede verilmiş sayılacaktır.


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here