Ana Sayfa Çalışma Hayatı Tamamlayıcı sağlık sigortası ücrete dahil edilir mi? SGK primi ödenir mi?

  Tamamlayıcı sağlık sigortası ücrete dahil edilir mi? SGK primi ödenir mi?

  Tamamlayıcı sağlık sigortası primleri ayni ücret olarak gelir vergisine tabi tutulur. SGK Primi kesilmez

  3
  0

  İşveren tarafından personel için yapılan tamamlayıcı sağlık sigortası o ayki net ücret olarak değerlendirilip SGK ve vergi matrahına dahil edilip edilmeyeceği konusunda bilgi verir misiniz?

  Yapılan ödeme AYNİ ücret ödemesidir. Brüt tutar, çalışanın brüt maaşına eklenir. Bordroda hesaplanan Gelir vergisi matrahından GVK 63/3. maddesindeki koşullara göre indirim yapılır kalan tutar üzerinden vergi hesaplanır. Ayni ücretten SGK primi kesilmez.

   


  Kaynak: İSMMMO
  Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


  Önceki İçerikSatış komisyon faturası tevkifatlı mı düzenlenmelidir?
  Sonraki İçerikEnflasyon muhasebesi kimle için zorunlu?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz