Ana sayfa Vergi Binek Otomobilin Alım ve Satımında KDV Oranı Kaçtır?

  Binek Otomobilin Alım ve Satımında KDV Oranı Kaçtır?

  3310
  0

  1- Sıfır binek otomobil alımında: KDV %18 oranında uygulanmaktadır.
  2- İkinci el binek oto alım ve satımında: Satıcının KDV mükellefiyeti olması durumunda 2007/13033 sayılı Bakanlar Kurulu Kararnamesine ekli I sayılı listenin 9’uncu sırasına istinaden söz konusu aracın satışı %1 oranında KDV’ye tabi olacaktır.
  3- Faaliyetleri kısmen veya tamamen binek otomobillerin kiralanması ve işletilmesi olan mükellefler: İkinci el binek oto satışı, bu mükelleflerin binek otomobillerin alımında yüklendikleri KDV’yi KDV Kanununun 30/b maddesine göre indirim hakları olduğu için, %18 oranında KDV’ye tabidir. (sürücü kursları, araç kiralama ve taksi işletmeleri)
  4- Binek otomobillerinin alımında yüklendiği KDV’yi indirim hakkı bulunan mükellefler: 31.12.2007 tarihi itibariyle aktiflerinde veya envanterlerinde bulunan binek otomobillerinin iktisap tarihinden itibaren 2 yıl geçtikten sonra teslimi %1 oranında KDV’ye tabidir.
  5- Nihai tüketici konumundaki kişiler: Araç satışı ise KDV’nin konusuna girmediğinden bu satış işleminde KDV hesaplanmaz.


  Kaynak: Katma Değer Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here