Ana sayfa Muhasebe BES ödemeleri için hangi muhasebe hesabını kullanacağım?

BES ödemeleri için hangi muhasebe hesabını kullanacağım?

381
0

Mükellefin banka hesabı alacak davasından dolayı hacizli olup bloke olduğundan ilgili ayda BES  ödemesini hesaptan yapmayıp sözleşme imzaladığı Sigorta şirketinin IBAN hesap numarasına

banka gişesinden nakit yatırdık ve BES  ödemeleri BES  firmasından dağıtımı yapılarak BES  ödemesi gerçekleşti. Sigorta şirketine nakit olarak yapmış olduğumuz bu ödemeyi 136 veya 336 hesaplardan hangisinde takip etmeliyim? Veya önerebileceğiniz bir hesap var mı? Önereceğiniz bu hesabı 369 diğer yükümlülükler BES  hesabı ile kapatacağım.

BES ödemesi için bordonun muhasebeleştirilmesi ile 700’lü hesaplar (B) 369 hesap (A) olarak kayıt yapılır. 369 hesap 100/102 hesap ile kapatılır.136 ve 336 hesap kullanılmaz.

 

 

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

BES Kesintilerinin muhasebe kaydı için hangi hesap kodu kullanılacak?

 

45 yaş üstündekiler zorunlu BES’e tabi olmamasına rağmen BES hesabında dikkate alınacak mı?

 

Zorunlu BES kimler katılmak zorundadır?

 

BES Hakkında Açıklama

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here