Ana sayfa Mevzuat Alış iadelerine ait matrah kümülatif satış satırında gösterilecek midir?

Alış iadelerine ait matrah kümülatif satış satırında gösterilecek midir?

3063
0

Kdv beyannamesinde mal iadelerindeki kdv tutarını kdv beyannamesinde 30.satır olan ilave edilecek kdv satırında mı olmalı? Yoksa 260(153 ) – 261 (391-iade) satırında hesaplayıp bu satıra mı almak gerekiyor?

Bu satırları tanımladığımızda alış iade matrahını aylık kümüle satış toplamına eklemektedir. Bu durumda 600 toplam satışlar toplamı ile kdv beyannamesindeki kümüle satış toplamında fark oluşmaktadır. Ne yapılması gerekiyor?

(26.11.2018 12:27)

Kümüle satış da yer alması gerekir. İleride sorulması halinde Muhasebe kaydı ile izah edilir.


 

Kaynak:ISMMMO
Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebe News veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


BENZER İÇERİKLER

Mal ihracında KDV istisnasının tevsiki nasıl yapılır?

 

Alıştan iade için düzenlediğimiz Satış faturamızı Bs formunda beyan edecek miyiz?

 

KDV İadesinde Artırımlı Teminat Uygulaması Nasıl Çalışır?

 

Mal İadesi, Değiştirilmesi Halinde KDV Nasıl Uygulanacaktır?

 

İşyerini kapatırsam devreden KDV’yi iade alabilir miyim?

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here