Ana sayfa Vergi Yapı Kooperatiflerinde Kat İrtifakı Tapusunun Üyeler Adına Alınması Halinde Kurumlar Vergisi Muafiyetinden...

  Yapı Kooperatiflerinde Kat İrtifakı Tapusunun Üyeler Adına Alınması Halinde Kurumlar Vergisi Muafiyetinden Faydalanabilir mi?

  1807
  0

  1- YAPI KOOPERATİFLERİNDE KAT İRTİFAK TAPUSUNUN ÜYELER ADINA ALINMASINA YA DA ÜYELERE DEVRİ DURUMUNDA KURUMLAR VERGİSİ MUAFİYETİNDEN FAYDALANMAK MÜMKÜN MÜDÜR?
  Arsa tapusunun kooperatif tüzel kişiliği adına bulunmaması durumunda kurumlar vergisi muafiyetinden yararlanılması mümkün değildir.

  2- KOOPERATİFİN KURUMLAR VERGİSİ MUAFİYETİNDEN FAYDALANABİLMESİ İÇİN ÜST BİRLİĞE ÜYE OLMA ŞARTI VAR MIDIR?
  01.01.2006 tarihinden itibaren üst birliğe üye olma şartı kaldırılmıştır.
  Dolayısıyla, muafiyet şartlarından faydalanabilmek için üst birliğe üye olunmasına gerek bulunmamaktadır.

  Kaynak: Kurumlar Vergisi Kanunu

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here