Ana sayfa Ekonomi Türkiye’de Turizm

  Türkiye’de Turizm

  1799
  0

  Dünyanın en popüler 6. turizm merkezi olan ve önümüzdeki birkaç yıl içinde yılda 40 milyondan fazla turisti ağırlamaya hazırlanan Türkiye, geniş yatırım fırsatlarını endüstrinin gerek yerleşmiş gerekse gelişmekte olan alt sektörlerinde sunmaya devam etmektedir.

  Elverişli konumu, mevcut potansiyeli, mega projeleri ve 2023 yılı için belirlediği iddialı hedefleriyle turizm sektörü, yatak kapasitesini aşan bir hızla büyümeye devam etmektedir. Son yıllarda ülkeye yapılan yatırımlarda dikkat çekici bir artış olmasına rağmen yeni girişimler için hâlâ büyük fırsatlar bulunmaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu, kültür turizminin yanı sıra bölgelerin karakteristik özelliği, tarihi ve kültürüyle de örtüşen ve giderek yaygınlaşan butik otel konsepti açısından değerlendirilmeyi bekleyen önemli bir potansiyel barındırmaktadır.

  Türkiye turizm sektörüne ait bazı önemli veriler ve rakamlar şunlardır:

  • Dünyanın 6. en popüler turizm merkezi olan Türkiye, yılda 30 milyonun üzerinde turist çekmekte olup ziyaret edenlerin sayısı yıldan yıla artmaktadır.
  • Turizm sektörü, 2023 yılı itibarıyla yılda 50 milyon turist ziyareti ve 50 milyar ABD doları gelir hedeflemektedir.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2015 yılında Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin sayısı 39,4 milyon iken, aynı yıl turizm sektörünün elde ettiği toplam gelir 31,4 milyar ABD dolarıdır.
  • Türkiye turizm endüstrisindeki büyüme son yıllarda küresel ortalamanın üzerinde gerçekleşmiş, endüstrinin cari işlemler açığının kapatılmasına katkısı 2015 yılında % 80, GSYİH’ye katkısı ise % 4,37 olmuştur.
  • 2015 yılı sonu itibarıyla ülkede 13.615 adet kayıtlı konaklama tesisi bulunmaktadır. Bu tesislerin 9.188’i ilgili belediyelerce verilmiş ruhsata sahipken, geri kalan 4.427 tesisin ise turizm işletme belgesi bulunmaktadır. Bu tesislerin toplam yatak kapasitesi 1.250.000’in üzerindedir.
  • Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu 74.130 yatağı sağlayacak 281 projenin yapımı devam etmektedir.
  • Gelen yabancı ziyaretçi sayısı esas alındığında Antalya, Türkiye’nin en çok tercih edilen şehridir. 2014 yılında ülkeye gelen yabancı turistlerin % 34’ü tarafından ziyaret edilen Antalya’nın merkezi ile çevresindeki Kemer, Belek ve Kaş gibi beldelerde 500’den fazla 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı otel bulunmaktadır.
  • 2015 yılı itibarıyla % 15’i uluslararası yatırımcılara ait olmak üzere Türkiye’de 165’in üzerinde otel zinciri bulunmaktadır.
  • 200 km uzunluğunda kıyı şeridi bulunan Türkiye 436 adet mavi bayraklı plajıyla, 578 adet mavi bayraklı plajı bulunan İspanya’nın ardından 38 ülke arasında 2. sırada yer almaktadır. Türkiye’de ayrıca 22 adet mavi bayraklı yat limanı bulunmaktadır.
  • Türkiye, jeotermal turizm potansiyeli açısından dünyada ilk yedi ülke arasında yer alırken, 1.500 adet kaplıcayla Avrupa’da ilk sıradadır. Çeşitli kaplıca tesislerindeki toplam yatak kapasitesi ise 55.140’a ulaşmıştır.
  • Türkiye, turizm işletme belgesi bulunan 15 golf merkeziyle golf turizmi için de yükselen bir ülkedir. Türkiye’deki golf sahalarının çoğu, Akdeniz iklimine mükemmel uyum sağlayan ve on yıldan uzun süre kullanılabilen Bermuda çimi tercih etmektedir.
  • Euromonitor International tarafından 2015 yılı turizm verilerine dayanarak hazırlanan dünyanın en çok ziyaret edilen 100 şehri listesinde Antalya, 11,1 milyon yabancı ziyaretçi ile 10. sırada yer almıştır.
  • Elverişli coğrafi konumunun da yardımıyla küresel bir bağlantı noktası olma özelliği gittikçe artan İstanbul, yılda 11,8 milyonun üzerinde yerli ve yabancı ziyaretçi ile MasterCard 2015 Global Hedef Şehirleri Endeksi’nde en çok ziyaret edilen şehirler arasında 5. sıraya yükselmiş bir cazibe merkezi konumundadır.
  • Uluslararası Kongre ve Konvansiyonlar Birliği’nin (ICCA) 2014 yılı için hazırladığı Ülke ve Şehir Sıralamaları Raporu’na göre İstanbul küresel bir kongre merkezi olarak ilk 10’daki yerini korumuştur. Düzenlenen 130 kongreyle 2014 yılında 8. sırada yer alan İstanbul, 2010 yılından bu yana ilk 10’da yer almayı sürdürmüştür.

  Türk hükümeti bir yandan düşük hizmet ücretleri ve düşük vergi oranları sağlayan teşvikler sunarak bu alanda politikalar izlerken, turizm sektörünün büyümesini engelleyebilecek her türlü bürokratik engeli de kararlılıkla ortadan kaldırmaktadır.

  Kaynak: http://www.invest.gov.tr/tr-TR/sectors/Pages/WellnessAndTourism.aspx

  Yasal Uyarı: Bu yazıdaki bilgiler sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen bilgilerden yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgilerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

  BİR CEVAP BIRAK

  Please enter your comment!
  Please enter your name here